Item :LI-0008708-26
2,104.35 SR
Recently Viewed
- Choosing a selection results in a full page refresh.
- Opens in a new window.
Item :LI-0008708-26
Item: 16790
Description
Elevate your everyday space to a luxe getaway with the lush modern style of the Refined
Mondean sofa. Its feather-fiber blend cushions provide plush, pillowy seating and wrap you
in cozy comfort. With striking sand-hued upholstery and a streamlined frame, this piece
personifies contemporary design.
• Corner-blocked frame
• Reversible seat and back cushions
• Feather-fiber blend cushion
• Arm bolster pillows included
• Pillows with feather-fiber blend
• Polyester upholstery
• Non-skid legs
• Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after
20,000 testing cycles by providing more even support
• Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags
that can occur over time with sinuous spring foundations
Fabric Details
• Body and Back and Toss pillows: Polyester (100)%
Additional Dimensions
• Arm height: 24.00"
• Seat depth: 26.00"
• Seat height: 20.00"
• Top of cushion to top of back: 15.00"
• Leg height: 1.25"
• Minimum width of doorway for delivery: 32.00"